Vieme, čo jedávajú naše deti?

Autor: Jaroslava Kuchtová | 2.5.2013 o 8:00 | Karma článku: 11,40 | Prečítané:  1432x

Mám jedného malého kamaráta. Sympatického „ukecaného" škôlkara. Raz za čas sa stretneme a debatujeme. O všeličom. Naposledy sme sa dostali aj k téme jedla. Keď som sa ho spýtala, či už nemusí ísť domov - blížil sa čas večere - odvetil, že nemusí. Vraj už jedol. Čipsy.

 zdravie.pravda.sk

„Ty si jedol na večeru čipsy?" čudovala som sa. Ešte viac, keď povedal, že ich jedáva často a že mu ich zvyčajne kupuje mamina. Lebo ich má rád a veľmi mu chutia.

Je to tak, v dnešnej modernej dobe sa množstvo detí (a dokonca mladých ľudí) stravuje podobne. Namiesto teplého obeda v škole či na internáte dajú prednosť doboške alebo čipsom, ktoré potom zapijú kolou. Buď o zdravej výžive nič nevedia, alebo - ak aj vedia - riziká podceňujú.

Základné zásady a vedomosti v tejto oblasti by však mali byť vecou všeobecného vzdelania. Ak nám ich nevštepia do hlavy rodičia, mala by to urobiť škola. Nestačí však jedna či dve prednášky alebo vyučovacie hodiny počas školského roka.

Možno by stálo za zamyslenie vypustiť z učebných osnov nepotrebné zbytočnosti (je ich tam naozaj dosť) a namiesto nich zaradiť predmet Zdravoveda. Hravou a nenásilnou formou by sa základy zdravej výživy a zdravého životného štýlu mali vyučovať už v škôlkach. Malé deti sú vedomostiam nesmierne prístupné (aj môj štvorročný kamarát sa veľmi zaujímal). Majú chuť učiť sa a ľahko sa dajú presvedčiť. V neskoršom veku je to už oveľa ťažšie. Na všetko už majú svoj názor a nie je jednoduché zmeniť ho.

Každoročne sa naše deti učia v školách množstvo zbytočných vecí, ktoré v živote nikdy neupotrebia. Investuje sa do programov, zlých učebníc a softvéru, ktorý sa často nevyužíva. Namiesto toho by sa mali (najlepšie povinne) učiť to, čo budú reálne potrebovať a využívať počas celého svojho života. Veď zdravý spôsob života a zdravá výživa sú jedným z najdôležitejších predpokladov jeho úspešného zvládnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Trump nie je taký hlúpy, ako ho hrám ja, pripúšťa herec Alec Baldwin

Americký herec dokonalo zosmiešňuje budúceho prezidenta. Prestane, len keď Trump splní jeho podmienku.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?