Bojíte sa darovať krv?

Autor: Jaroslava Kuchtová | 28.8.2013 o 8:00 | Karma článku: 12,49 | Prečítané:  632x

Aj ja som sa bála. Celé roky som sa odhodlávala zájsť na transfúznu stanicu a urobiť to. Vždy som si našla nejaký dôvod, pre ktorý to nešlo. Raz to bolo prechladnutie, inokedy lieky, ktoré som práve brala, alebo len obyčajná bolesť hlavy. V skutočnosti som však mala vždy strach. Obyčajný ľudský strach. Pohľad na krv, aj na tú vlastnú, ma vedel zakaždým „rozklepať".

 redcross.sk

Jedného dňa, keď som v rádiu počula správu o akútnom nedostatku niektorých krvných skupín (tá moja tam tiež bola), som si povedala: Dosť bolo vyhovárania sa. Ani neviem ako, ocitla som sa v miestnosti pre darcov.

Aj keď môj prvý pokus nevyšiel (nevedela som o hmotnostnom limite), odhodlanie pretrvalo. O pár mesiacov som to skúsila znova a konečne som sa stala - prvýkrát v živote, darcom krvi. Nikdy predtým by som nebola verila, aký skvelý pocit to vo mne vyvolá. Konečne som urobila to, čo som mala urobiť už dávno (a nie raz!).

Tým, ktorí majú podobný strach, ako som mala ja, by som chcela odkázať nasledovné:

Váš strach je zbytočný a neopodstatnený. Trvalo to iba krátko - možno desať minút, a cítila som sa pri tom rovnako ako pri obyčajnom odbere krvi. Nebolela ma a ani sa mi netočila hlava, nebola som večer unavená, cítila som sa výborne - na tele i na duši.

Ak ste zdraví, máte dostatočnú hmotnosť (viac ako päťdesiat kilogramov) a chcete niekomu pomôcť (či dokonca zachrániť život), urobte to čo najskôr. Možno práve v tejto chvíli potrebujú presne vašu krvnú skupinu. Skúste svoj strach prekonať - ten pocit za to stojí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?