To nemyslíte vážne, pán Mikloš?!

Autor: Jaroslava Kuchtová | 23.2.2011 o 7:00 | Karma článku: 19,54 | Prečítané:  11818x

Keď som na tomto blogu začínala, povedala som si, že sekcii politika sa budem vyhýbať. Dnes som sa však rozhodla svoju zásadu porušiť. Lebo, pán Mikloš, „odtiaľ-potiaľ". Nič proti Vašej osobe nemám, no voči niektorým Vašim rozhodnutiam dôrazne namietam. Porušujete nimi zásadnú vec, na ktorej je založená demokracia ktoréhokoľvek štátu, nielen toho nášho. Rovnosť všetkých ľudí - občanov danej republiky - je totiž zakotvená v ústave každého skutočne demokratického štátu.

Vážený pán Mikloš, ako nám vysvetlíte Váš posledný výmysel, týkajúci sa odvodov občanov, vlastniacich a prenajímajúcich byt alebo nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve, do zdravotnej poisťovne?

Asi mi to vôbec nemyslí, možno som už z toho všetkého ohlúpla, no ja nevidím nijakú súvislosť platieb za prenájom práve so zdravotnou poisťovňou. Ako ani žiaden dôvod na potrestanie občana extra poplatkami za to, že celý pracovný život poctivo šetril a z našetreného si kúpil napríklad byt pre svoje deti. A ktorý, kým sa postavia na vlastné nohy, logicky, prenajíma. Peniaze z prenájmu však idú zväčša na splátky pôžičky, za ktorú si byt či nehnuteľnosť občan kúpil. Lebo pri platoch, ktoré ponúkate dnešnej inteligencii (napríklad učiteľom), si obyčajný človek bez pôžičky nič nekúpi a ledva vyžije. Odkiaľ mám vziať peniaze na ďalšiu platbu? Asi netreba pripomínať, že plat učiteľov je ešte stále pod úrovňou celoslovenského priemeru. Vyzerá to tak, že si budem musieť vziať ďalšiu pôžičku na zaplatenie Vami vymyslenej dane.

Ešte takáto otázka, pán Mikloš. Chcete povedať, že odteraz budem mať lepšiu zdravotnú starostlivosť ako iní občania našej republiky? Lebo, logicky vzaté, keď budem platiť do zdravotnej poisťovne viac ako ostatní - raz zo svojho platu učiteľa a raz za „svoj" byt (ktorý mi v skutočnosti nepatrí, lebo mám naň úver z banky a celý prenájom ide na tieto splátky), nemala by som za extra príspevky do zdravotnej poisťovne očakávať aj extra služby?

Ibaže Vy garantujete iba zvýšené odvody. A to nie pre všetkých. Iba pre určitých občanov našej republiky.

Nuž toto ja - a nielen ja - považujem za diskrimináciu. Je to absolútne v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Článok 12 našej ústavy hovorí, že „(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i právach..." a to „(2)... bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti... majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať." Vy nežiadate od všetkých občanov našej republiky, aby začali platiť do zdravotnej poisťovne viac. Tomu by som sa musela podriadiť, aj keby sa mi to nepáčilo. Vy chcete viac iba od skupiny ľudí, čo sa celý život správali opatrne a ekonomicky, šetrili na horšie časy. Práve tí majú byť odteraz potrestaní „pokutami" do zdravotnej poisťovne.  

Prosím odpoveď aj na ďalšiu otázku, pán Mikloš.
Prečo by občan, ktorý nešetril, ktorý trebárs aj rozhadzoval, chodil každý rok na dovolenky, veselo míňal (a tak si, logicky, nemohol dovoliť kúpiť napríklad byt pre svoje deti), mal platiť do zdravotnej poisťovne podstatne menej ako ja? To sa Vám nezdá nemorálne?

Nehnevajte sa, pán Mikloš, ale toto je vážne postavené na hlavu. Nemusím byť žiaden ekonóm, aby som takúto hlúposť postrehla. To potom aj občania, ktorí vlastnia napríklad dve autá (nechcem na takých útočiť, možno pracujú 12 či viac hodín denne a poctivo si na ne zarobili), by mali platiť do zdravotnej poisťovne viac ako tí s jedným autom alebo bez auta?

A ešte toto sa Vás chcem spýtať.
Vy budete s čistým svedomím prerozdeľovať moje nie ľahko ušetrené peniaze napríklad ľuďom, ktorí si vedome, často až nezodpovedne poškodzujú svoje zdravie (alkoholici, fajčiari, ľudia s rôznymi neresťami), bez zaváhania ich poskytnete množstvu „sociálne" slabších občanov, ktorým sa nechce pracovať, alebo ich pokojne použijete na lepší a pohodlnejší život tých vo výkone trestu s teplom a televízorom vo svojich celách, ktorí, hoci nemusia pracovať, zdravotnú starostlivosť majú plne hradenú?

Zdá sa, že ste prišli na geniálnu myšlienku.
Hurá, deficit v zdravotnej poisťovni má kto zaplatiť! Nech dieru zalátajú tí, čo celý život bez prerušenia do zdravotnej poisťovne prispievajú a kvôli zodpovednej pracovnej morálke a vysokému pracovnému nasadeniu nestihnú ani len maródovať. Nech to zacvakajú zo svojich ušetrených peňazí - a to bez reptania.
Fakt geniálne!

Ešte jednej veci nerozumiem. Akákoľvek nehnuteľnosť je týmto štátom zdanená momentálne trojito. Raz platí vlastník daň z nehnuteľnosti (vôbec nie je nízka), druhýkrát daň z príjmu (ak ju prenajíma) a tretíkrát „bonusovú" daň do zdravotnej poisťovne. Nie je toho už priveľa?

A vôbec, prečo má ísť daň za prenájom práve do zdravotnej poisťovne? Ako súvisí prenájom so zdravotnou poisťovňou?
Že je pokladnica poisťovne prázdna? To už necháme na Vás, aby ste tento problém vyriešili. Na všetkých tých, čo ste pred voľbami tak vehementne tvrdili, že viete, ako na to.
Už vtedy ste nás o tom chceli presvedčiť aj prostredníctvom http://www.ukradli.sk/ stránky, ktorú prevádzkuje Vaše SDKÚ. Otvorene tam obviňujete rôzne politické subjekty z krádeže 91 miliárd korún, t. j. viac ako 3 miliardy Eur. To je viac ako sú celkové ročné zdravotné odvody VŠETKÝCH občanov našej republiky (2,5 miliardy Eur).
Ak ide o skutočné obvinenia, prečo tieto peniaze nevymáhate od Vami spomínaných zlodejov?!
Asi preto, že ste našli jednoduchšiu a bezbolestnejšiu cestu. Ulakomiť sa aspoň na nepatrný zlomok tejto sumy a vyžmýkať ju od slušných a pracovitých občanov (ktorí Vás možno aj volili).  
Čo na to povedať? Že aj u http://www.ukradli.sk/ išlo pravdepodobne opäť len o predvolebný populizmus, za ktorým nenasledujú žiadne činy.

S jednou vecou však musím súhlasiť. Zdravotnú pokladnicu treba naozaj naplniť.
No na rozdiel od Vás sa domnievam, že by sa tak malo stať normálnym a ústavným spôsobom. Lebo to, že na návrate rozhajdákaného imania do zdravotnej poisťovne sa má podieľať iba časť občanov, to sa mi nielenže nezdá, to ani nie je ústavné.

Vážený pán Mikloš, nič proti Vám nemám, dokonca si Vás vážim. Tiež chápem, že to nemáte ľahké. No ak takáto hlúposť vyjde z Vašej dielne, nastal čas zbaliť sa a nechať miesto niekomu, kto na to naozaj má, kto je kompetentnejší. Kto dokáže riešiť závažné problémy spoločnosti (nech ich už spôsobil hocikto) nielen slovami, ale aj činmi.

Jaroslava Kuchtová
občan Slovenskej republiky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?