Externisti sklamaní - o nich bez nich

Autor: Jaroslava Kuchtová | 28.4.2011 o 7:00 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1315x

Náhodou som sa stala súčasťou búrlivej diskusie. Jeden mladý muž, mohol mať tak dvadsať, možno trochu viac, vyjadril sklamanie nad skutočnosťou, že externí študenti budú musieť za svoje štúdium platiť - a to bez výnimky. Ktosi z nás (bolo nás viac) oponoval: A čo je na tom? Prečo by nemali?

Prečo? Mladík sa nedal a skúsil argumentovať. Vraj napriek tomu, že strednú školu ukončil úspešne, na vysokú školu nastúpiť nemohol. Finančná situácia  rodičov mu to nedovolila, a tak si našiel zamestnanie. Do ďalšieho štúdia sa pustí neskôr, keď sa postaví na nohy - a to popri zamestnaní. Lenže prečo by on mal za vysokú školu platiť, keď väčšina jeho spolužiakov dostala možnosť študovať zadarmo? Zato, že to mal v živote ťažšie?

Zdanlivo jednoduchý problém sme začali rozoberať. Diskutovali sme o tom, čo by bolo najspravodlivejšie.

Názorov bolo dosť - a ako to zvyčajne býva, pomerne rôznorodých. (Zdá sa, že i naši zákonodarcovia majú na vec rôzny pohľad :-).

Jeden z názorov (ten mladíkov) si vyslúžil najviac reakcií. Podľa neho by sa s každým občanom v republike malo zachádzať rovnako. V prípade naďalej nespoplatneného denného štúdia (čo je súčasný stav) by všetci ľudia bez rozdielu veku či nástupu na vysokoškolské štúdium mali jedenkrát v živote dostať rovnakú šancu - vyštudovať vysokú školu bezplatne, a to nezávisle od typu štúdia. Či jednotlivec svoju šancu využije, to už bude závisieť iba od neho. Výsada dostať od štátu „nenávratnú pôžičku" vo forme bezplatného štúdia by nemala byť spojená iba s tými, čo sa rozhodnú pre  denné štúdium (prípadne si ho môžu dovoliť), ako je tomu dnes.

Aj keď sme debatu ukončili, nič sme nevyriešili. Vlastne sa to od nás ani neočakávalo. Veď rozhodnutie už bolo urobené. Či dobré, to neviem posúdiť. Som predsa laik, navyše, daný problém sa ma už netýka.
Napriek tomu si myslím, že široká verejná diskusia mala rozhodnutiu „zhora" predchádzať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?