Ste chudobní? Tak si požičajte - treba pomôcť bohatým!

Autor: Jaroslava Kuchtová | 28.11.2012 o 8:00 | Karma článku: 18,02 | Prečítané:  1083x

Znechutenie a dezilúzia - to sú pocity, ktoré ma ovládli po zachytení správy, že deviatim veľkým zahraničným spoločnostiam, majúcim pobočky na Slovensku, boli na základe ich vydierania daňové prázdniny vládou odklepnuté. Ešte väčšie znechutenie sa dostavilo po vypočutí ďalšej správy: Začínajúci slovenskí podnikatelia musia pred spustením svojej činnosti zložiť štátu kauciu vo výške 2 000 Eur. Nič to, vraj po roku sa im vráti!

Nie som žiaden ekonóm - no ani nemusím byť, aby som pochopila, že štát si od začínajúcich podnikateľov jednoducho na rok (bezúročne!) požičia. Namiesto toho, aby im v ťažkých začiatkoch pomohol, hádže im pod nohy polienka. Veď kde má napríklad študent skončiaci školu okrem nutnej počiatočnej investície na založenie firmy zohnať ešte ďalších 2000 Eur?

Navonok sa tváriť, že všetko, čo sa v tomto štáte robí, je výsledkom snahy pomôcť predovšetkým stredným a nižším vrstvám (teda obyčajnému človeku), to je poriadne farizejstvo. V skutočnosti je opak pravdou. Otvorene a nehorázne sa poskytujú úľavy bohatým firmám, hoci na ne nie sú odkázané (napr. profit Samsungu v treťom kvartáli tohto roku bol $7.4 miliardy). Kvôli bohatým (aby boli ešte bohatší) sa vzdávame miliónov eur, a to aj napriek tomu, že Slovensko je v riadnom "svrabe" a momentálne sme na "nule" (tak povedal premiér). Keby však za poskytnutú pomoc aspoň niečo prisľúbili! Ony sa ale žiadne nové pracovné  miesta nechystajú vytvoriť (no prepúšťať vraj nebudú). No a keď sa im opakované úľavy napokon odmietnu dať, odsťahujú sa niekde inde, kde môžu vo svojom vydieraní pokračovať a ďalej sa bezprecedentne obohacovať.

Na strane druhej množstvo mladých a šikovných ľudí, ktorí nechcú byť nezamestnaní, pomoc od štátu reálne potrebuje. Trebárs vo forme počiatočnej investície, daňových prázdnin či daňovej úľavy. Náš štát sa však takto seriózne správa (a to opakovane!) iba k boháčom, čo zarábajú na lacnej slovenskej pracovnej sile. 120 miliónov eur od bohatých firiem v štátnej pokladnici, zdá sa, chýbať nebude. No bez ročného preddavku dane od tých, čo ešte nič nezarobili, sa štát nezaobíde. Mnoho mladých ľudí sa bude musieť kvôli takejto politike zadlžiť. S ich vopred vloženými peniazmi (platiť vopred - to sú zas, na rozdiel od bohatých zahraničných firiem, "stimuly" pre chudobného Slováka ochotného pracovať) bude štát bez akejkoľvek náhrady či kompenzácie pokojne manipulovať jeden celý rok. A trebárs látať diery po bezhlavom rozhadzovaní, ktoré prospieva opäť len tým majetnejším a nie obyčajnému človeku, ako sa tu stále proklamuje.

Pred pár dňami som v správach zachytila ďalšiu informáciu. Vraj premiér zadal úlohu vypracovať opatrenia, ktoré by mali zabrániť odchodu našich ľudí - predovšetkým tých šikovných - do zahraničia.

Žeby spomínané kroky našej politickej špičky boli súčasťou riešenia tohto problému?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?