Premiér nedá na ministra školstva dopustiť

Autor: Jaroslava Kuchtová | 22.1.2014 o 8:00 | Karma článku: 20,73 | Prečítané:  1912x

V nedávnych sobotných dialógoch premiér vyhlásil, že svojmu ministrovi školstva plne dôveruje a že si za ním stojí... Nuž veru, odvážne vyhlásenie! Premiérovu dôveru má človek, ktorý preukázateľne robí chybu za chybou a má na rováši množstvo káuz a prešľapov, na základe ktorých už mal byť dávno odvolaný.

Pán premiér, to naozaj stojíte za človekom, ktorému bolo dokázaných množstvo pochybení priamo vládnym auditom? Čítali ste ho vôbec? (Ak nie, tu je.) Bolo ním zistených 17 závažných a 9 stredných nedostatkov! Predpokladám, že tušíte, kto zaplatí pokutu, ktorá bola vyrúbená ministerstvu na čele s človekom, ktorému tak bezvýhradne dôverujete. No predsa my, my všetci...

To Vám vôbec nevadí dokázateľné šafárenie na ministerstve školstva, ktoré vraj trpí akútnym nedostatkom peňazí? Vy nemáte vôbec výhrady voči takémuto plytvaniu?

Vy pokojne tolerujete neschopnosť ministra zabezpečiť konečne dostatok učebníc pre žiakov a bez problémov pripustíte fakt, že aj kvôli neschopnosti Vášho súčasného ministra neustále narastá dlh za prehratý súd, ktorý sa raz bude musieť zaplatiť z našich peňazí?

Vážený pán premiér, Vy vôbec nenamietate voči ministrom Čaplovičom predĺženej zmluve bez verejnej súťaže, na základe ktorej vznikli školstvu nové výdavky a na základe ktorej sa zas niekto bezprácne nabalí?

A keď už odhliadneme od všetkých týchto „drobností", chcete povedať, že si stojíte za svojím ministrom aj po zverejnení zahanbujúceho medzinárodného prepadu našich žiakov, ktorých výsledky sú najhoršie, aké kedy boli?

Pán premiér, Vy sa len tvárite, že Vás názor učiteľov zaujíma. V skutočnosti u Vás školstvo nikdy nebolo (a ani nebude) žiadnou prioritou. Tak teda vedzte, my nestojíme o žiadne predražené programy s množstvom chýb (ako je napr. Planéta vedomostí) a nevidíme zmysel v prehnanej digitalizácii škôl (tablety pre žiakov a podobné nezmysly). Tu sa už totiž vonkoncom nejedná o prospech našich detí. Ide tu len a len o praobyčajný biznis, ktorý súčasný minister (prečo asi?) tak nátojčivo podporuje, hoci vie, v akom finančnom stave školstvo (aj vďaka jeho konaniu) je.

Vy vraj, pán premiér, svojmu ministrovi školstva dôverujete. To však rozhodne nemôžeme povedať my, učitelia. My takéhoto ministra nechceme. Za celú éru existencie Slovenska sme sa nemali tak zle, ako sa máme za jeho „ministrovania". Neurobil nič z toho, čo tak vehementne sľuboval na začiatku vládneho obdobia. Naopak. Pribudlo nám papierovania, namiesto prípravy na hodiny sa babreme so slovíčkami v neustále prerábaných učebných osnovách, ktoré ponechalo ministerstvo (namiesto centrálneho zabezpečenia) na ľubovôli a schopnosti (či neschopnosti) učiteľov. Namiesto prípravy materiálov na vyučovanie sa pripravujeme na nezmyselné „kvalifikačné" skúšky a vypracúvame trápne zadania z akreditačných školení, aby sme dostali aspoň pár eur k platu (mimochodom, vďaka za Vašu almužnu). Tvrdíte, že nemáte peniaze, ale pokojne odklepnete finančnú pomoc veľkým zahraničným firmám a bez problémov nalievate milióny eur do „vzdelávania" učiteľov, na ktorom sa nabaľujú len jeho poskytovatelia. Učiteľom a deťom neprinášajú vôbec nič, naopak, oberajú ich o čas a zmysluplné využitie času na prácu so žiakmi. Keby minister Čaplovič za čosi stál, už dávno by týchto požieračov školských peňazí - túto čiernu dieru - zrušil. A s nimi aj množstvo organizácií, ktoré nás „kompetentne riadia" a tvária sa, že pracujú (vymýšľajúc jednu väčšiu hlúposť za druhou).

A ešte jedna vec, pán premiér. My absolútne odmietame ministra, ktorý nevie zabojovať za spravodlivú vec a ktorý sa nevie zastať nášho kolegu,  keď je to potrebné. Ktorý pokojne dovolí, aby učiteľa, ktorý upozorní na šafárenie na svojej škole, prepustili a tvári sa, že on s tým nemôže nič urobiť. Pritom je morálnou povinnosťou a v možnostiach ministra konať - podľa zákona č. 596/2003 Z. z., §3, bod (8), pímeno c) - viď tu.

Vážený pán premiér, Vy si vážne stojíte za takýmto človekom? Za ministrom, ktorý riadi jeden z najdôležitejších úradov za pomoci dvoch bývalých agentov ŠtB? Vôbec Vám nevadí, že jeho pravá ruka - štátny tajomník - bol aktívnym spolupracovníkom ŠtB a že prácu učiteľov a škôl kontroluje a posudzuje hlavný školský inšpektor, bývalý eštebák? Veď toto je už nielenže neetické a nemorálne, to je priam choré.

Nuž, pán premiér, ešte raz sa pýtam: Naozaj za všetkým týmto stojíte? Za takýchto ministrov a za takéto výsledky sa podpisujete (pred blížiacimi sa voľbami)? Naozaj Vás názor učiteľov a verejnosti  podpísaných v petícii za odvolanie Vášho ministra školstva nezaujíma?

V sobotných dialógoch ste povedali, že minister Čaplovič je zanietený. Nuž, to je asi jediná vec, s ktorou súhlasím. Naozaj je zanietený. Ibaže, naša republika nepotrebuje zanieteného ministra. Naše školstvo a naše deti potrebujú predovšetkým schopného ministra. Tak nám ho, keď už ste tam, rýchlo nájdite. Kým nebude neskoro.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?