Ako sa hospodári na daňovom úrade

Autor: Jaroslava Kuchtová | 21.5.2014 o 8:00 | Karma článku: 14,41 | Prečítané:  11945x

S peniazmi daňových poplatníkov by sa malo na daňovom úrade – predovšetkým tam – zaobchádzať hospodárne. Ibaže skutočnosť je celkom iná. Presvedčila som sa o tom pred pár dňami.

Dostala som list. S doručenkou. Od nášho daňového úradu. Pri pohľade na odosielateľa listu som okamžite pochopila: nemám v poriadku daňové priznanie. Aj tak bolo.

Hneď v úvode listu ma vyzvali, aby som odstránila pochybnosti v podanom daňovom priznaní. Ak nedostatky neodstránim v stanovenej lehote, v zmysle §17 ods. 3 zákona atď.  bude u mňa vykonaná daňová kontrola atď. – ďalšie vyhrážky. Koniec listu nebol vôbec príjemný, ba pripadal mi priam neslušný. Akoby ho  adresovali nezodpovednému daňovníkovi, ktorý si nesplnil svoju povinnosť.

Na druhý deň som si veci zariadila tak, aby som mohla prediskutovať problém priamo na daňovom úrade. Sadla som do auta a o chvíľu vstúpila do kancelárie panej, ktorá mala na starosti moje daňové priznanie.

Áno, v mojom daňovom priznaní bola chyba. V riadku č. 77 a č. 78 chýbal 1 cent. Nejakým záhadným spôsobom ho tam daňový softvér (daňové priznanie som robila elektronicky) nezahrnul. Na konečnú hodnotu dane to však, samozrejme, nemalo žiaden vplyv. Daň, ktorú som odviedla, bola vypočítaná správne.

Vedľa riadku č. 77 a 78 som urobila hviezdičku, 3 centy vo vypočítanej sume som prečiarkla a namiesto nich napísala 4. Zásah som overila podpisom.

Cestou domov som o tom premýšľala. Daňové priznanie som zrealizovala cestou e-formulára dostupného  na oficiálnej stránke Finančného riaditeľstva SR. Softvér, ktorý vypočítava výslednú hodnotu dane, tam evidentne robí pri výpočte riadku č. 77 chybu. Pravdepodobne v zaokrúhľovaní. Daný elektronický formulár som použila z Katalógu elektronických formulárov na stránke Finančnej správy SR a určite som nebola jediná.

A tak dumám. Koľkým ľuďom poslali daňové úrady kvôli hore uvedenej chybe – kvôli 1 centu, ktorý aj tak nemal vplyv na hodnotu vypočítanej dane – list v cene 1,40 Eura? Koľko ľudí sa muselo kvôli 1 centu uvoľniť z práce a míňať kvôli tomu svoj benzín? Veď stačilo iba zavolať (bolo by to lacnejšie) a slušne požiadať o opravu chyby, ktorú spôsobil nie daňovník, ale ich softvér.  

Bežný občan musí za svoje chyby pykať. Arogancia a chyby zo strany štátu a štátnych úradníkov sú však stále bežné a naďalej nepostihnuteľné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?