Ja voliť pôjdem

Autor: Jaroslava Kuchtová | 24.2.2016 o 7:00 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  506x

K voľbám treba ísť. Namiesto politikov by sme však mali vsadiť na odborníkov. Na volebných listinách sa takí určite dajú nájsť.

Nedávno sa na blogu SME objavil článok, kde autor vysvetlil dôvody, prečo nechce ísť voliť. Je demokracia, a preto nemožno voči jeho rozhodnutiu namietať. Je to jeho voľba a jeho právo. Snáď si všetko dôkladne premyslel a aj vo vnútri duše je o svojich dôvodoch naozaj presvedčený a za jeho rozhodnutím nie je iba pohodlnosť či lenivosť zájsť do volebnej miestnosti.

Napriek tomu, že výsledok volieb je jasný, ja voliť pôjdem. Aj keď zhruba vieme, čo nás čaká – vláda ďalšieho zlepenca (slovník nášho premiéra) –, mám pocit, že predsa len môžem svojou účasťou niečo ovplyvniť. Ak podobne ako ja zmýšľajú viacerí, zmena, možno iba o krôčik, by sa mohla udiať. Nie je predsa možné, aby sa na kandidátkach strán nenašlo aj zopár slušných ľudí či neskorumpovaných odborníkov. Musia tam byť takí, čo nemajú za sebou žiadne kauzy a nezúčastnili sa na žiadnych podvodoch. Pred voľbami si dôkladne preštudujem volebné lístky, možno medzi kandidátmi objavím niekoho, koho poznám a za ktorým stoja výsledky a slušná ľudská minulosť. Nebudem voliť nikoho z tých, čo už mali možnosť ukázať svoju neschopnosť (a je ich na kandidátkach naozaj dosť). Nebudem voliť strany, ktoré sú zapletené a pošpinené kauzami či také, ktoré sa nečinne prizerajú a tolerujú rozkrádanie (a je ich dosť). Možno sa aj vďaka mne a podobne zmýšľajúcim ľuďom podarí dostať do parlamentu aspoň pár jednotlivcov, ktorí sa nedajú zmanipulovať zákulisnými parlamentnými hrami v zmysle kto – komu – čo za to a budú hlasovať proti zákonom, ktoré nám škodia, sú účelové a sú výsledkom vzájomných komplotov a lobingu na pôde parlamentných strán. Pri hlasovaní o mnohých zásadných veciach ide veľakrát iba o hlas či o dva, preto verím, že každý jeden slušný človek, ktorý sa dostane do parlamentu, je pre nás dôležitý.

Otázkou je, koľko ľudí príde voliť. Chápem, že mnohí z nás sú na základe skúseností a všetkého, čo sa na našej politickej scéne odohráva, frustrovaní. Napriek tomu by sme nemali hádzať flintu do žita. Predpokladá sa, že k urnám príde okolo 50 % voličov. To je žalostne málo. Keď uvažujem, že väčšina z nich sú disciplinovaní voliči Smeru, tých zvyšných zhruba 50 % nevoličov jasne rozhodne o našom smerovaní. V prípade, že by však nerozhodní voliči svoju nechuť ísť k voľbám prehodnotili, bolo by možné tento (takmer nezvratný) proces zabrzdiť.

Voľby sú predo dverami, no ešte stále máme čas všetko si dôkladne premyslieť a "spočítať". Aj preto vyzývam tých, ktorí ešte stále váhajú, aby sa rozhodli k voľbám ísť. Treba sa pokúsiť nájsť medzi kandidátmi slušných, neskorumpovaných a odborne fundovaných kandidátov (odbornosť kandidátov sa dá v dnešnej dobe moderných technológií ľahko overiť) – musia tam predsa takí byť! Treba vsadiť na odborníkov a nie na politikov. Nenechajme za seba rozhodovať tých, o ktorých sme presvedčení, že nás okrádajú, nevedia vládnuť a sú neschopní. Na kandidátkach sú určite aj iní – serióznejší a schopnejší. Treba sa pokúsiť nájsť ich tam, ísť k voľbám a dať im svoj hlas. Možno sa opäť pomýlime, ale za pokus to stojí.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?