reklama

Poznáte medvedí cesnak?

Pár dní dozadu sme boli na príjemnej túre – vyšli sme na Kľak. Z tohto 1 351,6 metrov vysokého vrcholu Malej Fatry je nádherný panoramatický výhľad na obrovský kus Slovenska. Ak sa vydarí počasie, ten pohľad stojí za to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Pokiaľ pôjdete na túru v apríli či v máji, určite narazíte na voňavé „polia“ medvedieho cesnaku. V tejto lokalite sa mu zvyčajne darí aj v prvej polovici júna.

Vyskúšali ste už túto zaujímavo chutiacu rastlinku, z ktorej sa dá pripraviť množstvo chutných, no predovšetkým zdravých jedál? Mnohé naše staré mamy ju bežne používali z viacerých dôvodov. Príjemne ochutí mnohé jedlá, je jej v našej prírode dostatok a vynikajúco vplýva na naše zdravie. Na jej liečivé účinky prišli naši predkovia vraj na základe pozorovaní správania sa oslabených medveďov – bola to ich prvá potrava po dlhom zimnom spánku (odtiaľ pravdepodobne jej názov). Mnohí z nás ju máme aj vo svojich záhradách. Stačí si presadiť zopár mladších jedincov z prírody na nejaké vlhké a tienisté miesto, veľmi rýchlo sa zakorení. Po pár rokoch sa krásne rozmnoží a vy budete mať domáci zdroj tohto prírodného zázraku priamo pred dverami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z liečivých účinkov medvedieho cesnaku spomeniem iba zopár – na internete sa dá nájsť o tejto rastline omnoho viac informácií.

Medvedí cesnak sa pýši svojimi antibakteriálnymi, antibiotickými, hojivými, dermatologickými, prečisťujúcimi a mnohými ďalšími dobrými vlastnosťami. Posilňuje imunitu, chráni naše črevá a prečisťuje obličky, znižuje cholesterol a krvný tlak, zlepšuje trávenie, okamžite pomôže pri hnačkách, pomáha pri nespavosti a tiež bolestiach hlavy. Znižuje riziko vzniku trombóz a pomáha pri problémoch s kŕčovými žilami, pretože zlepšuje dýchanie a prietok krvi v žilách. Jeho užívanie vnútorne či vo forme obkladov, extraktov alebo mastí je vhodné pri akýchkoľvek zápalových ochoreniach. Ak nemáme naporúdzi vopred pripravený extrakt či tinktúru, stačí na postihnuté miesto prikladať potlačené čerstvé listy medvedieho cesnaku, prípadne si pokrájané lístky pridať priamo do jedla či šalátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si chcete pripraviť extrakt z medvedieho cesnaku, je to veľmi jednoduché. Do pohára natlačíte čerstvé lístky medvedieho cesnaku, zalejete liehom či vodkou a necháte stáť uzatvorené a na tmavom mieste približne dva týždne. Po dvoch týždňoch scedíte a môžete začať používať.

Rastlinku je možné v tomto období nájsť všade tam, kde má dostatok vlhkosti. Pozdĺž turistického chodníka na Kľak na ňu určite narazíte. Ak nevládzete, netreba vyjsť ani na vrchol, no ja by som si tento nádherný výhľad v žiadnom prípade nenechala ujsť. Východiskovým bodom výstupu je parkovisko pri salaši Kľak vo Fačkovskom sedle, kde sa po nenáročnej túre (cca 1 hod 40 minút na vrchol) môžete po návrate aj celkom slušne najesť či občerstviť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu je zopár fotografíí z nášho výletu:

Obrázok blogu
(zdroj: JK)
Obrázok blogu
(zdroj: JK)
Obrázok blogu
(zdroj: JK)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
(zdroj: JK)
Obrázok blogu
Medvedí cesnak, Kľak, 28. mája 2017
Medvedí cesnak, Kľak, 28. mája 2017 (zdroj: JK)

Na záver ponúkam ešte celkom jednoduchý recept na prípravu závinu z medvedieho cesnaku. Ak máte radi slané múčniky, určite vám pochutí.

Závin z medvedieho cesnaku

1 lístkové cesto (plát)
cca 50 listov medvedieho cesnaku
125 g syra Feta
1 cibuľa
½ ČL mletej rasce
½ ČL mletého koriandra
½ ČL sušenej bazalky
olej
soľ

Postup

Na troške oleja dozlata opražiť na kocky nakrájanú cibuľu.

Pridať na menšie kúsky nakrájané lístky medvedieho cesnaku, jemne posoliť a 1 – 2 minúty miešať na ohni, aby trošku zmäkli.

Po odstavení pridať koreniny a rozdrvený syr.

Všetko spolu premiešať a masu preložiť na plát lístkového cesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvinúť do závinu a potrieť bielkom.

Piecť vo vyhriatej rúre 5 minút pri teplote 210 °C a potom znížiť na 170 °C. Piecť dozlata ešte približne 20 minút.

Poznámka

Rýchlejší spôsob prípravy je bez použitia cibule. Medvedí cesnak stačí iba zapariť vriacou vodou, aby zmäkol. Po pridaní ostatných prísad sa postupuje rovnako, ako je uvedené v recepte.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Dobrú chuť!
Dobrú chuť! (zdroj: JK)
Jaroslava Kuchtová

Jaroslava Kuchtová

Bloger 
  • Počet článkov:  203
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Odmala vnímam, aký farebný je svet okolo mňa...Moje knihy:Náš pes (je) HUNCÚT (2018, knižka pre deti)Ryšavky (2018, knižka pre deti)Keby som mal brata (2017, knižka pre deti)Túto noc nezaspím (2015 - 2. vydanie, román zo študentského prostredia)Prázdniny s Huncútom (2013, knižka pre deti)Kašlem na život bez lásky (2010, spoločenský román z prostredia drog)Túto noc nezaspím (2008 - 1. vydanie, román zo študentského prostredia)Špalda, pšeno, pohánka... (2014, kuchárska kniha) Zoznam autorových rubrík:  PostrehyRôzneOsobnéO škole (veselo i vážne)Politika (názory)PoéziaHaikuPrózaFotopríbehyTúto noc nezaspím/románKašlem na život bez lásky/romáPrázdniny s Huncútom/pre detiMoja kuchárska kniha

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu